6 знака, че бракът ви има бъдеще
Свалени брачни халки. Снимка: Shutterstock
Ако ви се струва, че вие и половинката ви живеете като съседи, говорите само за битовите си проблеми, и ако се притеснявате, че нещата вървят към развод, може би грешите.
Може би все пак от време на време си говорите с преправен глас, шегувате си и питате всякакви глупости. Всички тези нежни закачки са най-добрият показател, че между двамата има връзка.
Психотерапевтът Катерина Фурман изброи 6 признака, по които може да разберете, че имате емоционална близост и какво да правите, ако установите, че я нямате.
Жена споделя, а мъжът си гледа в телефона. Снимка: Getty
Вие искате да споделите притесненията си за ситуацията в службата, но той не проявява интерес към разговора, а упорито рови в телефона си. Така постепенно емоционалната близост се нарушава.
Основната нужда на партньорите е да споделят най-съкровените си мисли, желания, страхове, мечти, трудни чувства – без страх от отхвърляне, без критика и осъждане от страна на другия.
Емоционалната връзка е основен компонент на привързаността. А нуждата от обич е най-важна за всеки човек.
Нашата личност се формира само чрез взаимодействие с друг човек. Неслучайно едно от най-жестоките наказания е изолацията. Ако таза нужда остане незадоволена, няма как да бъдем напълно здрави. И се чувстваме емоционално и физически зле. Ставаме по-тревожни, увеличава се рискът от психични разстройства и неврози, различни заболявания.
За да разберете дали има интимност между вас, просто наблюдавайте - ако във вашата двойка присъстват следните признаци, тогава всичко с интимността е наред.
1. Желание за контакт
Малките ежедневни опити да получим внимание, одобрение, емоция от партньора са несъзнателна проверка на въпроса „всичко между нас наред ли е?“
По правило това са ежедневни и едва забележими неща: когато минавате покрай партньора си, го потупвате по гърба или сте видели нещо на улицата и сте го извикали да погледне, изпратили сте му забавно меме и т.н. По този начин сякаш питаме: „Тук ли си, с мен ли си?“
Мъж и жена се дължат за ръце. Снишмка: Getty
Ако партньорът не отговори на такова искане за контакт, това подкопава доверието ни и емоционалната интимност се нарушава.
Това не означава, че винаги трябва да реагирате; всички сме заети. Психологът Джон Готман, който описва този феномен, тварди, че тливите двойки удовлетворяват в 85% тези малки молби за контакт. Тоест, когато един от партньорите зададе въпрос или направи нещо малко, другият отговаря: подкрепя, одобрява, поглежда, докосва го.
2. Комфорт в тишината
Когато се чувствате комфортно да мълчите заедно. Спокойно се наслаждавате на компанията си, без да изпитвате нужда постоянно да запълвате паузите с разговори. Това означава, че ви е много уютно и няма нужда да създавате специален информационен шум, който да отвлича вниманието ви. До партньора вие не се страхувате, не се притеснявате какво впечатление му правите в момента.
3. Чувство за хумор
Не много хора говорят за това, но знак за интимност е чувството за хумор и шегите, които само двамата разбирате. Това е специален начин да гледате на нещо, фрази, които са се родили спонтанно, а след това с радост ги използвате , за да се закачате един с друг.
Такива неща укрепват връзката и тяхното присъствие показва, че близостта наистина съществува
4. Уязвимост
Не се страхувате да показвате своята уязвимост пред партньора си. Когато сте напълно спокойни и открити, можете да говорите за вашите страхове, проблеми, травматични преживявания сега или за миналото.
В същото време не се страхувате, че ще бъдете съдени, а напротив, очаквате партньорът ви да ви подкрепи. Ако не виждате проблем да споделите нещо трудно за вас, това е ясен знак, че имате добри отношения.
5. Споделени ритуали
Мъж и жена гледат през прозореца. Снимка: Getty
Това могат да бъдат много прости и обикновени неща, които правите заедно всеки ден или всяка седмица, месец. Например, пиете кафе заедно сутрин, разделяте се с някакъв ритуал, когато тръгвате за работа. Ритуалът създава усещане, първо, за стабилност, и второ, поради факта, че е само ваш, дава усещане за специална връзка и контакт помежду ви.
6. Подкрепа за развитие
Забелязвате потенциала на партньора си, дори ако самият той се съмнява в момента. Разбирате, че любимия човек е способен на повече и подкрепяте неговото развитие, дори това да означава промени за връзката или за вас. Тоест намирате възможност да създадете благоприятни условия за партньора си - това е много положителен знак. Разбира се, тук е важно да се поддържа баланс: да не се изпада нито в ролята на взискателен диктатор, нито на жертва, която се отказва от интересите си в името на друг.
Ако установите, че не сте толкова близки с партньора си, колкото бихте искали, не всичко е загубено – можете да започнете да изграждате и укрепвате интимността по всяко време. Установете контакт, задавайте въпроси, опознайте партньора си и празнувайте всеки малък успех по пътя.
Сега има огромен брой книги по тази тема. Например книгата на Джон Готман и Сю Джонсън, които създадоха емоционално фокусирана терапия за двойки и разказаха подробности за емоционалната интимност.
Или пък се обърнете към специалист, който ще ви помогне да изградите емоционална близост като двойка, независимо от продължителността на връзката ви и моментното й състояние.
Мона Всилева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари